میزان قند خون نرمال در سنین مختلف چقدر است؟

مقالات
1402.06.20

آگاهی از میزان قند خون نرمال در سنین مختلف (کودکان، نوجوانان و بزرگسالان)

بررسی میزان قند خون نرمال در سنین مختلف در مجله آدوراطب

آیا می‌دانید قند خون نرمال در سنین مختلف باید در چه محدوده‌ای باشد؟‌ میزان قند خون یک شاخص مهم برای ارزیابی سلامت کلی بدن محسوب می‌شود. سطح قند خون تحت تاثیر رژیم غذایی، سن، استرس، فعالیت بدنی و مصرف سیگار و الکل تغییر می‌کند. ارزیابی منظم سطح قند خون در افراد سالم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و در افراد مبتلا به دیابت به‌منظور جلوگیری از تشدید بیماری امری ضروری است. در این مقاله از شرکت پخش دارویی آدوراطب به بررسی میزان قند خون نرمال در سنین مختلف می‌پردازیم. با شناخت محدوده قند خون نرمال در سنین مختلف، می‌توانید اقدامات بهتری برای کنترل میزان گلوکز خود انجام دهید. 

بررسی سطح قند خون طبیعی در بزرگسالان 

به منظور بررسی میزان قند خون نرمال در سنین مختلف ابتدا بهتر است که سطح قند خون در سن بزرگسالی را بررسی کنیم. در افراد بزرگسال شرایط متعددی وجود دارد که ممکن است سطح قند خون را تغییر دهد. بدین‌ترتیب برای آگاهی از میزان قند خون طبیعی افراد بزرگسال به موارد زیر توجه کنید: 

  • بزرگسالان بدون دیابت (آقایان و خانم‌هایی که باردار نیستند): ۹۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر دو ساعت بعد از غذا
  • بزرگسالان مبتلا به دیابت که باردار نیستند: کمتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر دو ساعت پس از غذا خوردن
  • بزرگسالان مبتلا به دیابت که انسولین هنگام غذا مصرف می‌کنند: کمتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر دو ساعت پس از صرف غذا
  • بزرگسالان مبتلا به دیابت که انسولین هنگام غذا مصرف نمی‌کنند: کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر دو ساعت پس از صرف غذا
  • بزرگسالان مبتلا به دیابت بارداری: کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر یک ساعت پس از غذا خوردن، کمتر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر دو ساعت بعد از غذا خوردن
  • افراد باردار مبتلا به دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ از قبل: کمتر از ۱۱۰ تا ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر یک ساعت پس از غذا خوردن، کمتر از ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر دو ساعت بعد از غذا

آزمایش دیابت به شما این فرصت را می‌دهد که افزایش یا کاهش سطح قند خون خود را بررسی کرده و برای اصلاح آن اقدام کنید. چنانچه پس از انجام آزمایش‌ها مبتلا به دیابت بودید، به‌منظور درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا از بروز عوارض این بیماری جلوگیری شود. پزشک با تجویز انواع داروهای دیابت همچون قرص گلوتریو اقدامات لازم برای کنترل دیابت در بزرگسالان را انجام می‌دهد. 

میزان قند خون در بزرگسالان دو ساعت بعد از غذا؛ 90 تا 140 میلی‌گرم در دسی لیتر 

میزان قند خون نرمال دختران و پسران در سن نوجوانی 

در ادامه بررسی میزان قند خون نرمال در سنین مختلف نیاز است که به گروه سنی نوجوان نیز بپردازیم. میانگین قند خون نوجوانان در حالت طبیعی باید بین 70 تا 150 میلی‌گرم در دسی لیتر باشد. در‌صورتی‌که نوجوانان رژیم غذایی و ورزش منظم را رعایت نکنند، امکان ابتلا به دیابت در سن کم افزایش می‌یابد؛ زیرا سن ابتلا به دیابت نیز در حال کاهش است و دیابت در نوجوانی و سنین کم، بیشتر از قبل مشاهده می‌شود. جدول زیر متوسط قند خون نرمال برای نوجوانان را نشان می‌دهد:

زمان

قند خون (میلی‌گرم در دسی‌لیتر)

قبل از صرف غذا

۷۲ تا ۱۰۸

۲ ساعت بعد از صرف غذا

حداکثر ۱۸۰

در‌صورت ابتلا به دیابت در نوجوانان مقادیر جدول فوق افزایش یافته و علائم دیابت در این گروه سنی بروز پیدا می‌‌کند. در‌این‌صورت باید حتما به‌منظور بررسی نوع دیابت و هم‌چنین کنترل بیماری به پزشک متخصص مراجعه شود. پزشک با‌توجه‌به نوع دیابت (یک و دو) و همچنین شرایط جسمی بیمار داروهای متعددی را برای کنترل دیابت تجویز می‌کند. به‌عنوان مثال ممکن است در‌صورت ابتلا به دیابت نوع ۲ قرص گلوریپا به‌منظور کنترل قند خون برای بیمار تجویز شود. 

میانگین قند خون نرمال در نوجوانان؛ بین 70 تا 150 میلی‌گرم در دسی لیتر

میزان قند خون نرمال در سنین کودکی

پس از بررسی میزان قند خون نرمال در سنین مختلف بزرگسالی (نوجوان و جوان) بهتر است، سطح قند خون در سنین کودکی را نیز بررسی کنیم. در کودکان سطح قند خون طبیعی قبل از غذا ۹۰ تا ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر است. این عدد در این بازه سنی بعد از خواب ۸۰ تا ۱۸۰ و قبل از خواب ۱۰۰ تا ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود. بدین‌ترتیب می‌توان گفت میزان قند خون نرمال در کودکان متغیر بوده و در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است. بهترین زمان برای گرفتن قند خون کودکان، ۱۲ ساعت پس از صرف غذا است. 

توصیه می‌شود به رژیم غذایی کودک خود اهمیت بسیاری دهید و اجازه ندهید کودکتان در مصرف مواد قندی زیاده‌روی کند. همچنین بهتر است برای سوخت این میزان گلوکز، ساعاتی از روز را برای فعالیت‌های بدنی و ورزش کودک اختصاص دهید تا سطح طبیعی قند خون در بدن کودکان حفظ شود. درغیر‌این‌صورت ممکن است بر اثر مصرف بیش‌ازحد مواد قندی کودکان به دیابت مبتلا شوند و نیاز به مصرف داروهای ضد‌دیابت داشته باشند. شما می‌توانید به‌منظور آشنایی با انواع داروهای دیابت در کودکان و بزرگسالان به صفحه لیست داروهای دیابت در بخش محصولات سایت مراجعه کنید. 

سطح قند خون طبیعی در کودکان قبل از غذا؛ ۹۰ تا ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر

بررسی میزان قند خون طبیعی برای نوزادان 

اگرچه شیوع دیابت در اطفال چندان رایج نیست؛ اما بررسی میزان قند خون در نوزادان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در مورد میزان قند خون در این گروه سنی باید گفت که در نوزادان سالم، سطح گلوکز خون یک تا ۲ ساعت پس از تولد در کم‌ترین حد خود قرار دارد. پس از این، بدن شروع به استفاده از ذخایر قند و چربی سالم می‌کند و سطح گلوکز معمولاً افزایش می‌یابد. 

در واقع میزان قند خون با افزایش سن تغییر می‌کند و معمولاً در نوزادان تازه متولد شده نسبت به کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان کمتر خواهد بود. هنگامی که یک تا دو ساعت از تولد نوزاد گذشته باشد، میزان نرمال قند خون کمتر از ۲ mmol/L است، اما ظرف دو تا سه روز به حد بزرگسالان (بالای mmol/L ۳) می‌رسد. آن دسته از نوزادان تازه متولد شده که در این مدت، سطح گلوکز خونشان کمتر از ۲.۶ میلی مول در لیتر باشد، نیاز به درمان خواهند داشت؛ درغیر‌این‌صورت ممکن است علائم پایین بودن قند خون در آن‌ها بروز پیدا کند. 

 میزان نرمال قند خون در نوزادان؛ بالای ۳ mmol/L

درمان به‌موقع در‌صورت افزایش یا کاهش بیش‌ازحد سطح قند خون

در این مطلب تلاش کردیم تا میزان قند خون نرمال در سنین مختلف را در شرایط گوناگون بررسی کنیم. توجه داشته باشید که این میزان‌ها تقریبی هستند و ممکن است براساس شرایط فردی و عوامل سلامتی متفاوت باشند. اگر شما یا اطرافیانتان نگرانی‌هایی در مورد سطح قند خون دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کرده تا ارزیابی و مشاوره لازم را دریافت کنید. در‌صورتی‌که مبتلا به دیابت هستید، به‌هیچ‌عنوان به خوددرمانی با داروهای شیمیایی و حتی گیاهان دارویی اقدام نکنید. با مراجعه به پزشک می‌توانید برنامه‌ای دقیق برای کنترل این بیماری داشته باشید. 

آیا شما نیز به دیابت مبتلا هستید؟ چه تجربه‌ای از کنترل این بیماری دارید؟ تجربیات خود را با ما و سایر همراهان مجله آدوراطب به اشتراک بگذارید. 

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “میزان قند خون نرمال در سنین مختلف چقدر است؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آدوراطب است.

ثبت شکایات
تلفن واحد شکایت: 021-88385681