اسپاسم عضلانی چیست و چگونه رفع می‌شود؟

مقالات
1402.02.30

بررسی بهترین روش‌های درمان اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی و روش‌های درمان آن در مجله آدوراطب

طبق آمار، حدود ۷۰ درصد از مردم اسپاسم عضلانی را تجربه کردند. اسپاسم یا گرفتگی عضلانی نوعی تنش شدید و ناخواسته در عضلات بوده که ممکن است موجب درد و محدودیت در حرکت عضله شود. از قسمت پشت گردن گرفته تا کوچکترین اندام‌های بدن ممکن است این گرفتگی را تجربه کنند. در این مطلب، راه‌های رفع گرفتگی عضلانی را معرفی خواهیم کرد. خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند در مواجه با این عارضه، عکس‌العمل موثرتری داشته باشید.

درمان بیماری اصلی؛ رفع اسپاسم عضلانی در افراد مبتلا به بیماری زمینه‌ای

درمان اسپاسم عضلانی بستگی به علت آن دارد. برای تشخیص علت اسپاسم عضلانی مکرر، آزمایش‌های مختلفی گرفته می‌شود. درصورتی‌که علت اسپاسم عضلانی ناشی از بیماری‌ زمینه‌ای مانند پارکینسون، اسکلروز چندگانه یا ام‌اس باشد، برای رفع آن نیاز است نسبت به درمان بیماری اصلی اقدام کنید. در این شرایط، پزشک معالج براساس نوع بیماری و شرایط سلامتی شما، مناسب‌ترین درمان را تجویز خواهد کرد.

برای مثال، اگر اسپاسم عضلانی شما ناشی از بیماری‌ پارکینسون باشد، پزشک با تجویز داروهای پارکینسون یا فیزیوتراپی اسپاسم را کنترل خواهد کرد. نوع درمان اسپاسم ناشی از بیماری زمینه‌ای بستگی به شدت و شرایط فرد دارد. در برخی موارد ممکن است با تجویز مکمل گرفتگی عضلات توسط پزشک و مصرف آن عارضه برطرف شود.

رفع اسپاسم عضلانی در افراد مبتلا به بیماری زمینه‌ای

درمان دارویی؛ موثرترین روش درمان اسپاسم عضلانی

در زمینه مصرف هر نوع دارو برای رفع گرفتگی عضلانی حتما نیاز است با مشورت پزشک، دارو مصرف کنید. پزشک براساس وضعیت سلامتی و نیاز بدن شما داروی اسپاسم عضلانی یا مکمل‌هایی مانند منیزیم اکساید تجویز می‌کند. درصورتی‌که گرفتگی عضلانی شدید باشد، پزشک ممکن است داروهای ضدالتهابی استروئیدی تجویز کند. در برخی موارد، با تشدید گرفتگی در ناحیه اسپاسم، تزریق عضلانی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

ماساژ؛ بهترین روش برای رفع اسپاسم عضلانی ناشی از ورزش

یکی از موثرترین روش‌های رفع گرفتگی‌های عضلانی که به‌علت حرکات شدید بدنی و ورزش اتفاق می‌افتد، ماساژ است. برای مثال، اگر حین ورزش دچار اسپاسم عضلانی کمر شدید، نگهداری اطراف کمر با دو انگشت برای چند دقیقه، تا حدودی به رفع اسپاسم کمک می‌کند. علائم اسپاسم عضلانی کمر معمولا با درد ناگهانی و شدید حین انجام فعالیت ورزشی اتفاق می‌افتد.

البته شیوه ماساژ دادن برای رفع گرفتگی عضلانی اهمیت بسیار دارد. در زمینه رفع گرفتگی عضلانی، بسیار اهمیت دارد فردی شما را ماساژ دهد که تخصص کافی در این زمینه داشته باشد. در غیراین‌صورت، ماساژ ممکن است باعث تشدید گرفتگی عضلانی شود. همچنین ورزشکاران برای جلوگیری از گرفتگی عضلات بهتر است طبق تشخیص متخصص تغذیه، مصرف انواع مکمل های ورزشی را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

ماساژ؛ یکی از موثرترین روش‌های رفع گرفتگی‌های عضلانی

هیدراته نگه داشتن بدن؛ مخصوص افرادی که در فضای گرم فعالیت می‌کنند

اگر به‌علت اسهال، تعریق زیاد یا فعالیت در محیط‌های گرم دچار اسپاسم عضلانی شوید، با مصرف آب و الکترولیت‌ها می‌توانید اسپاسم ناشی از دهیدراته شدن بدن را جبران کنید. البته در این زمینه، حتما نیاز است از علت اسپاسم آگاه باشید. زیرا نوشیدن آب و الکترولیت برای رفع گرفتگی‌های ناگهانی مانند اسپاسم عضلانی قلب موثر نخواهد بود.

اگر دچار گرفتگی ناگهانی در ناحیه کتف شده و  احساس تیرکشیدن در قلب، اسپاسم عضلانی و تنگی نفس را تجربه می‌کنید، حتما نیاز است سریعاً برای درمان به پزشک مراجعه کنید. تیرکشیدن قلب دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن نارسایی قلبی است. سایر دلایل و نشانه‌های تیر کشیدن قلب را می‌توانید در مقاله تیر کشیدن قلب نشانه چیست مطالعه کرده تا با اقدام به‌موقع از تشدید گرفتگی عضله قلب جلوگیری کنید.

هیدراته نگه داشتن بدن برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی

فیزیوتراپی؛ مناسب‌ترین روش درمان اسپاسم عضلانی حاد و مزمن

یکی از درمان‌های موثر برای رفع گرفتگی عضلانی حاد و مزمن، استفاده از انواع روش‌های فیزیوتراپی بوده که توسط پزشک تجویز می‌شود. پزشک براساس علت و نوع گرفتگی عضلانی ممکن است یکی از روش‌های فیزیوتراپی مانند سرما و گرما درمانی، لیزر، درمان از طریق تحریک نقطه‌ای، یا انجام حرکات کششی را تجویز کند.

همچنین یکی از راه‌های درمان گرفتگی عضلانی مزمن، استفاده از نوارهای کنزیوتیپ در محل آسیب‌ دیدگی است. احتمالا نوارهای رنگی روی شانه ورزشکاران را دیده باشید. افراد مبتلا در این روش برای درمان اسپاسم عضلانی پا یا دست از کنزیوتیپ استفاده می‌کنند. البته نحوه چسباندن کنزیوتیپ نیاز به تخصص دارد و باید توسط فرد متخصص انجام شود.

فیزیوتراپی؛ رفع اسپاسم عضلانی حاد و مزمن

درمان دقیق و موثر اسپاسم عضلانی را از پزشک متخصص بپرسید

گرفتگی و اسپاسم عضلات دلایل مختلفی از جمله سابقه بیماری زمینه‌ای، فعالیت ورزشی شدید، دهیدراته شدن بدن و مشکل عروق کرونری دارد. در این مطلب، دانستیم اسپاسم عضلانی چیست و با چه روش‌هایی می‌توان آن را درمان کرد. برای تشخیص دقیق علت اسپاسم و درمان صحیح آن حتما نیاز است به پزشک و متخصص مراجعه کنید. متخصص براساس شرایط و نوع گرفتگی عضلانی بهترین روش درمان از جمله مصرف مکمل‌های منیزیوم آدوراطب را تجویز خواهد کرد. آیا شما تا به حال تجربه‌ای در این زمینه داشتید؟ به‌نظر شما چه روش‌های دیگری برای رفع گرفتگی عضلانی وجود دارد؟ نظرتان را در بخش کامنت برای ما بنویسید.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اسپاسم عضلانی چیست و چگونه رفع می‌شود؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به آدوراطب است.

ثبت شکایات
تلفن واحد شکایت: 021-88385681