علائم سرطان سینه؛ 7 نشانه که باید جدی بگیرید

مقالات انکولوژی
1403.02.22

طبق آمار ارائه شده توسط مرکز تحقیقات سرطان سینه آمریکا، هر 14 ثانیه، سرطان سینه یک زن در جهان، تشخیص […]

بررسی علائم سرطان سینه در زنان

طبق آمار ارائه شده توسط مرکز تحقیقات سرطان سینه آمریکا، هر 14 ثانیه، سرطان سینه یک زن در جهان، تشخیص داده می‌شود. ازاین‌رو بسیار مهم است که به‌صورت مداوم و منظم سینه و اطراف آن را چک کنید. این کار باعث می‌شود تا متوجه هرگونه تغییر در اندازه، ظاهر یا درد و احساس خاص در سینه‌ها شوید. هر چه زودتر سرطان پستان تشخیص داده شود، شانس درمان یا کنترل علائم سرطان سينه بالاتر خواهد رفت. علائم اولیه سرطان سینه در زنان ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. برخی از خانم‌های درگیر سرطان سینه، ممکن است حتی هیچ علامت یا نشانه های سرطان پستان را از خود نشان ندهند. در این مقاله برخی از علائم هشداردهنده سرطان سینه را بررسی خواهیم کرد. اگر به دنبال دانستن پاسخ این سوال هستید که «سرطان سینه چه علائمی دارد»، مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

1.توده در سینه؛ یکی از شایع‌ترین علائم سرطان سينه

توده یکی از اولین و شایع‌ترین علائم سرطان سينه در زنان است. به‌خاطر داشته باشید که همه توده‌های سینه سرطانی نیستند. توده‌های سرطانی معمولا سفت هستند و لبه‌های نامنظم دارند. گاهی اوقات توده‌های سینه به‌قدری کوچک هستند که شما یا پزشکتان نیز علائم توده در سینه را احساس نمی‌کنید. به همین دلیل اگر بالای 40 سال سن یا سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید به‌طورمنظم معاینه پزشکی و ماموگرافی انجام دهید. با این کار متوجه خواهید شد که آیا توده‌ای داخل سینه شما وجود دارد یا خیر. همچنین پی می‌برید که آیا نشانه‌های توده در سینه شما از علائم کیست سینه یا از علائم سرطان سينه بدخيم است. لازم به‌ذکر است که هر توده‌ای در سینه لزوما تومور سرطانی نیست. توده داخل سینه اغلب کیست‌های بدون آسیب و خوش‌خیم هستند. اغلب علت به وجود آمدن كيست سينه، تغییرات هورمونی پیش از یائسگی است.

ماموگرافی؛ راهکاری برای کمک به تشخیص سرطان سینه در زنان

2.تغییرات در بافت پوست سینه؛ یکی دیگر از نشانه‌های سرطان سینه

یکی از علائم سرطان سينه در زنان تغییراتی در بافت پوستی سینه است. این تغییرها شامل ضخیم شدن پوست سینه، کهیر زدن پوست و خارش، قرمزی، پوسته‌پوسته شدن چروکیدگی یا فرورفتگی پوست اطراف هاله سینه و نوک پستان، می‌شوند. این علائم سرطان پستان به‌شکلی‌اند که انگار پوست آفتاب‌سوخته یا به‌شدت خشک شده است. البته امکان دارد این نشانه‌ها از سایر بیماری‌های سینه مانند علائم کیست سينه در زنان باشد. در بعضی از افراد این فرورفتگی‌ها به‌قدری بسیار است که پزشکان به این تغییر پوستی عنوان «شبیه‌به پوست پرتقال» داده‌اند.

پزشک متخصص باتوجه‌به شرایط فرد مبتلا و شدت علائم او امکان دارد برای درمان سرطان پیشرفته آمپول تاکسوتر۸۰ تجویز کند. این دارو با فریز کردن سلول‌های سرطانی، تأثیر آشکاری روی کاهش سرعت رشد تومورهای سرطانی دارد و به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان سرطان سینه کمک می‌کند.

نشانه‌های سرطان سینه؛ ضخیم شدن و کهیر زدن پوست سینه زنان

3.ترشحات نوک سینه؛ ازجمله علائم هشدار دهنده سرطان سينه

یکی دیگر از نشانه‌های سرطان سینه، ممکن است ترشحات رقیق یا غلیظ از نوک پستان فرد باشد. ترشحات شیری رنگ در زنان شیرده و باردار طبیعی است. در غیر این صورت اگر ترشحات به رنگ‌های شفاف، شیری، زرد، سبز یا خونی باشد، امکان دارد یکی از علائم سرطان سينه شناخته شود. ترشحاتی که نشانه سرطان سينه در زنان هستند، معمولا از یک نوک پستان خارج می‌شوند. بااین‌حال، اگر هر دو سینه سرطانی باشند، امکان دارد از هر دو نوک سینه ترشح خارج شود.

توجه داشته باشید که برای دریافت داروهای سرطانی نیاز به نسخه پزشک خواهید داشت. هیچ یک از داروخانه های تحت پوشش شرکت پخش دارویی سراسر کشور، انواع دارو سرطان را بدون نسخه پزشک به بیمار تحویل نخواهند داد.

ترشح خونی نوک سینه؛ از علائم سرطان سينه در زنان

4.تورم غدد لنفاوی زیر بغل؛ یکی از علائم عود سرطان سینه در زنان

توده‌ها و تومورهای سرطانی سینه هنگام پیشرفت کردن، ابتدا غدد لنفاوی (ارگان‌های کوچکی از سیستم ایمنی بدن) زیر بغل را درگیر خواهند کرد. این پیشرفت از سمت سینه‌ای که درگیر سرطان است شروع و در غدد لنفاوی زیر بغل همان سمت پخش می‌شود. همچنین در مواردی امکان دارد، منجربه تورم یا حتی درد در این قسمت شود. این امکان نیز وجود دارد که علاوه‌بر غدد لنفاوی زیر بغل، غده‌های لنفاوی اطراف استخوان ترقوه نیز درگیر نشانه هاي سرطان سينه شوند.

دارو برای سرطان حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی برای درمان انواع سرطان، به‌صورت تکی و ترکیبی استفاده می‌شوند. این داروها در ترکیبات شیمیایی، نحوه تجویز و نحوه عملکرد در بدن متفاوت هستند. به‌عنوان مثال قویترین داروی ضد سرطان برای هر فرد مبتلا به این بیماری ممکن است متفاوت باشد. غدد لنفاوی بعضی از افراد نیز در مرحله آخر سرطان سینه درگیر می‌شود اما در بعضی دیگر از بیماران احتمالا این اتفاق نیفتد.

درگیر شدن غدد لنفاوی زیر بغل به سرطان پستان؛ یکی از علائم عود سرطان سینه در زنان

5.درد نوک سینه یا سینه از علائم سرطان سينه بدخيم است

در حالت عادی درد سینه از علائم اولیه سرطان سينه در زنان نیست و تومورهای سینه اغلب بدون درد هستند؛ اما در انواع نادر و شدید سرطان سینه نشانه‌هایی مانند درد، حساسیت، یا سوزش در سینه یا نوک سینه ممکن است از علائم سرطان سينه بدخيم باشد. با اینکه بیشتر دردهای سینه از نشانه‌های سرطان سینه نیستند؛ اما اگر درد سینه شما جدی است یا برای مدت طولانی ادامه دارد باید به پزشک مراجعه کنید.

با پیشرفت علم پزشکی احتمال مرگ در سرطان سينه بسیار کاهش پیدا کرده است. اگر بیماران مبتلا به سرطان سینه درمان‌ها و مراقبت‌های پزشکی را به درستی انجام دهند، طول عمر آن‌ها کاهش آنچنانی پیدا نخواهد کرد. طبق آمار ارائه شده توسط انجمن سرطان آمریکا نرخ مرگ‌ومیر ناشی از سرطان سینه در سال 2021 به‌طورکلی 42 درصد کاهش یافته است.

احساس درد و سوزش شدید در سینه؛ یکی از خطرناکترین علائم سرطان سينه بدخيم

6.تغييرات نوك سينه در سرطان سینه زنان؛ تو رفتگی و وارونگی نوک پستان

دفرمه شدن و تغييرات نوك سينه در سرطان پستان یکی دیگر از علائم توده بدخيم سينه زنان به شمار می‌رود. در این شرایط ممکن است نوک سینه درگیر سرطان به سمت داخل بدن گردد یا به‌شکل سطح صاف روی پوست سینه تغییر فرم دهد. همچنین ممکن است قرمز، ملتهب، پوست‌پوست و بیش از حد بزرگ یا کوچک شود.

7.التهاب و تورم سینه؛ نمونه‌ای از علائم سرطان پستان تهاجمی

یکی دیگر از علائم سرطان سينه در زنان تورم، التهاب و سفتی سینه درگیر سرطان است. اکثر افراد به شکل طبیعی سینه‌های نامتوازن دارند اما افزایش حجم به‌یک‌باره و ناگهانی یکی از سینه‌ها نسبت به سینه دیگر، امکان دارد نشانه‌ای از یک نوع سرطان سینه نادر و تهاجمی باشد. اگر هر دو سینه درگیر سرطان شده باشند، این افزایش اندازه و تورم ناگهانی، در هر دو اتفاق می‎افتد. اگر فردی متوجه شود که یکی یا هر دو سینه‌های او یکدفعه بزرگ شده است، باید با پزشک مشورت کند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم سرطان سينه در خود، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید

در این مطلب 7 نشانه مهم از علائم سرطان سينه در زنان را بررسی کردیم. توده سینه، تورم غدد لنفاوی زیر بغل، ترشحات نوک سینه و التهاب سینه ازجمله نشانه‌های سرطان سینه هستند. هر یک از این علائم باتوجه‌به شرایط فرد، امکان دارد جزوی از نشانه های سرطان سینه در زنان باشند. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم سرطان پستان به پزشک معالج خود مراجعه کرده تا دلایل احتمالی این نشانه‌ها را تشخیص دهد.

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علائم سرطان سینه؛ 7 نشانه که باید جدی بگیرید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت آدوراطب است.

ثبت شکایات
تلفن واحد شکایت: 021-88385681